Geri

İYİCE ŞIMARDI BU ÇOCUK

Çocuklar bazen duruma uygun davranma becerisi gösterip iyi kararlar alabilirler ama bazen de ufak sebepler yüzünden duygusal çöküş yaşayabilirler ve bu ebeveynleri şaşırtabilir. Ancak; insan olarak, bir yetişkin olarak dahi kendimizi idare etme kapasitemiz sürekli aynı değildir.

Zor bir gün geçirdiyseniz, yorgunsanız, bir sorununuz varsa olaylara verdiğiniz tepkiler, durumla başa çıkma şekliniz değişir. Çoğu zaman sabırlı, anlayışlı, sevecen bir anne baba olabiliyorken, bazen de daha sabırsız ve fevri olabiliriz.
Aynı 5 yaşında bir çocukta olduğu gibi. Ve bu bazen ebeveynlere çocuklarının şımardığını ya da disipline edilmesi gerektiğini düşündürebilir.

Bunun ebeveyn için kafa karıştırıcı olduğunu biliyorum 2 gün önce benzer bir konuyla çok iyi başa çıkabilen çocuğunuz, o gün bir türlü benzer konuyu halledemiyor huysuzlanıyor, sorun çıkarıyor olabilir. Genelde yönetebildiği bir süreci o an yönetemiyor olması bizi şaşırtır.

Çocuğun bir alanda kendi duygu ve davranışlarını iyi idare edebiliyor olması bunu her alanda yapabileceği anlamına gelmez.

Yani çocukların duygu ve davranışlarını “her zaman” iyi yönetememesi onun bunu “bilerek” yaptığı anlamına gelmez. Aslında anlayış ve yardım istiyor olabilirler.

Anne baba olarak sabrınızın gerçekten taştığını düşünüyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız çocuğunuzun duygu ve davranışlarını daha iyi anlayabilmek, kendi becerilerinizi yönetebilmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Çocukların küçük insanlar olduklarını ve her zaman duygu ve davranışlarını konusunda tutarlı olamayacaklarını hatırlayalım.

Etiketler
şımarık çocuk çocuk şımartmak oğlum çok şımarık kızım çok şımarık çocuğum şımarık çocuklarda şımarma çocuğum insan görünce şımarıyor 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?