Geri

GÜZEL OLMUŞ MU?

Çocuklar bazen bir ihtiyaçtan bazen gerçekten meraktan düşüncelerimizi ve fikirlerimizi sorarlar. Fakat verdiğimiz cevaplar acaba onlara nasıl hissettiriyor?

Geçen bir danışanım çocuğunun sürekli onay alma ihtiyacından, kendi kararlarını vermekte zorlandığından, ve çoğu konuda daha pasif durumda kaldığından bahsetti. Bu çocuğun hikayesinde altta ne yatıyor ayrı bir konu fakat bu konu bana yazmak istediğim bir şeyi hatırlattı.

Çoğu zaman çocuklarımızı övmenin, onların gelişimi için faydalı olduğunu düşünürüz, ebeveyn olarak da bundan tatmin duyabiliriz. Oysa bu bir süre sonra çocuğun bir çok şeyi ebeveynini memnun etmek için yapmasına sebep olabilir.Çocuklar o an çok mutlu olabilirler ama bir süre sonra olumlu verilen her geribildirim zamanla gerçekçiliğini yitirir. Ya da “sadece güzel şeyler yaptığımda kabul görürüm ve sevilirim” inancı yerleşebilir.

Çünkü gerçekten de çocuklarımıza kağıda bir çizik atsalar dahi bebekliklerinden beri “aaa çok güzel olmuş” “ayy ne güzel yapmışsın” demiyor muyuz?

Çocukların resimlerine yorum yapmak, övmek yerine resmi tasvir etmek daha etkilidir. Hem “kendisi için yapmış” olma duygusu, hem de resmine gerçekten ilgi duyduğunuzu hisseder.Her seferinde “çok güzel olmuş” yerine..

“Bu yaptığın resmi çok beğendin.”
“Bu resim çok hoşuna gitti.”
“Benim fikrimi çok merak ettin.”

Hala ısrarla sorarsa;
“Buraya masmavi bir deniz çizmişsin, kocaman da bir ağaç var. Pembe de bir ev var. Ne kadar çok renk var! Gerçekten emek harcamışsın.”gibi betimleme yapabilirsiniz.

Resimler her zaman anlaşılır olmayabilir. Sorgulamak yerine “buraya birşey çizmişsin” diyebilirsiniz. Çizdiği şeyi tam anlamadan yargıda bulunmak yerine hayal dünyasına saygı duymuş olmamız iyi hissettirir.✨

Etiketler
çocuk psikoloğu balıkesir çocuk psikoloğu izmir çocuk psikoloğu çocuklarda onaylama sürekli soru soran çocuk çocuğum sürekli benden onay almak istiyor çocuğum yaptığı her şeyi bana gösteriyor çocuğum sürekli onunla ilgilenmemi istiyor 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?