Geri

ÇOCUKLARDAN ÖZÜR BEKLEMEK

Çocuklar yanlış bir şey yaptıklarında, hemen fark etsinler, anlasınlar ve telafi etmek için özür dilesinler istiyoruz.

Çocuklar yanlış bir şey yaptıklarında, hemen fark etsinler, anlasınlar ve telafi etmek için özür dilesinler istiyoruz.Hal böyle olunca genelde hep duygusuz ve işlevsiz bir özür duyuyoruz.

Ancak özür dilemek duygusal olgunluk gerektirir.Aslında olgun olan bizler, yetişkinler dahi hissettiklerimizi anlamak, işlemek,düşünmek için zamana ihtiyaç duyarız.

Yanlış bir şey yaptığımızda; utanma, pişmanlık, üzüntü gibi bir çok duygu ile başa çıkmaya çalışırız. Özür dilemek günlerimizi, aylarımızı dahi alabilir..Hatanızın hemen ardından birinin sizi özür dilemeye zorladığını düşünün.

Çocuklara özür dilemenin ilişkileri onarmak için sağlıklı bir yol olduğunu gösterebilmek için önce rol model olmaya başlamak iyi bir fikir olabilir. 

Gün içerisinde ebeveyn olarak davranışlarınız için özür dilemek için bir çok durumla karşılaştığınıza eminim. Sakinliğinizi koruyamadığınız zamanlar birer fırsat.Tüm sorumluluğu alarak, suçlamadan, karşılıksız, samimi ve içten bir özürden bahsediyorum. 

Aynı zamanda teşvik etmek de iyi bir yöntem

-Zorlamadan “özür dilemek durumları düzeltebilir”

-“Özür dilemek karşındakini iyi hissettirebilir”

“Ali üzgün görünüyor” gibi zorlamadan söylediklerimiz teşvik için faydalı olacaktır.

Etiketler
çocuğun sürekli özür dilemesi çocuğa özür dilemeyi öğretmek özür dile çocuklardan özür beklemek balıkesir çocuk psikoloğu 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?