Geri

ÇOCUKLARDA UYKU EĞİTİMİ

Uyku eğitimi deyince aklımıza “Ferber yöntemi (kontrollü ağlatma)” ya da “Cry it out” yani ağlamaya bırakma yöntemi geliyor. Ve bu yöntemler aslında gerçekten de işe yarar biliyor musunuz? Peki o sırada çocuk ne hisseder ve ebeveyn-çocuk arasında ne olur?

Bebeği kontrollü bir şekilde ağlattığımızda ya da susana kadar ağlamaya bıraktığımızda bebek bir süre sonra ağlamadan uykuya geçmeye başlar. Ve biz de bebeğimizin kendi kendini sakinleştirmeyi öğrendiğini, duygu regülasyonunu sağlayabildiğini düşünürüz.

Fakat son araştırmalar bize gösteriyor ki; bebeklerin ağlamaya terk edildiklerinde susma nedenleri kendilerini sakinleştirebilmeleri değil, artık çaresizlikten dolayı ağlamaktan vazgeçtikleri. Çünkü bu bebeklerin kanındaki stres seviyelerinin, bebekler artık ağlamıyor olsalar dahi aynı düzeyde olduğunu göstermiş. Yani aslında basitçe, artık stresini, kaygısını göstermemeye mecbur kalması diyebiliriz. Buna “öğrenilmiş çaresizlik” de diyoruz.

Erken dönemde bağlanmanın öneminden “fazla kucağa alma, alışır” yazısında bahsetmiştik. Ağlayan ve ebeveynine ihtiyaç duyan bir bebeği ağlamaya bırakmak ebeveyn çocuk bağlanmasına zarar verir. Aynı zamanda hayatı bebekken hissettikleri duygular üzerinden anladıklarından da bahsetmiştim. Desteğe ihtiyaç duyduğunda ihtiyaçları karşılanmayan bir bebeğin ise dünyanın ve insanların güvenilebilir olduğunu düşünmesi çok zor.

Daha sevgi dolu yöntemler ile anne-baba-bebek ilişkisine zarar vermeden çocuğunuza sağlıklı “uyuma alışkanlığı” kazandırabilirsiniz. Bundan daha sonra bahsedelim.

Bu nedenle ben uyguladığım yöntemlere uyku eğitimi değil, sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırma demeyi tercih ediyorum. Çünkü bebeğinize uyumayı öğretmenin güvenli ve çok daha sevgi dolu yöntemleri var.

Etiketler
bebeklerde uyku çocuklarda uyku uyku düzeni çocuk uyku saatleri günlük uyku saati çocuk günde kaç saat uyur bebek kaç saat uyumalı bebekler kaç saat uyur bebeklerde uyku eğitimi bebek uyku alışkanlığı çocuk uyku eğitimi 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?