Geri

ÇOCUKLARDA SEMBOLİK (HAYALİ) OYUN

Çocuklar yaklaşık 2,5-3 yaş civarı hayali oyun oynamaya başlarlar. Diğer bir adı ile sembolik oyun. Bir çeşit taklit etme oyunu da diyebiliriz. Hayali oyun oynamak normal gelişim gösteren bir çocuk için vazgeçilmezdir. Çünkü bir çocuğun hayali oyunları oynayabilmesi hem zihinsel hem de duygusal açıdan belirli bir gelişim düzeyine gelmiş olduğunu gösterir.

Hayali oyun çocuklara farklı karakterlere, farklı cinsiyetlere bürünme, farklılıkları anlama ve sosyal becerilerini geliştirmeleri için imkan sağlar. Çocuklar gördükleri, duydukları, kokladıkları ve dokundukları şeyler ile tecrübe kazanırlar. Bu duyularını kullanabilmek ve ortaya çıkarabilmek için hayali oyunu kullanırlar.

Biz yetişkinler hayali oyuna hakettiği kadar değer vermiyoruz. Oyun çocuğun dünyayı algılama ve anlamlandırma şeklidir. Doktorculuk, evcilik, marketçilik aklıma gelen ilk -mış gibi hayali oyunlar... Oyun terapisinin 2,5-12 yaş arası geçerli olmasının sebebi, bu yaşlar arası çocukların hayali oyun oynamasıdır.

ÇOCUĞUNUZUN OYUN ARKADAŞI OLUN!
Çocuklar ebeveynleri ile oynamayı severler. Çocuğunuz size bir bardak çay ikram ediyormuş gibi yaptığında, oyuna katılıp “şeker alabilir miyim lütfen?” diye sorun. Telefon ile pizzacı gibi davrandığında ona pizza siparişi verin. Onun oynadığı oyuna ilgi duyduğunuzu göstermeniz onun oyun hikayelerini geliştirmesine ve hayal gücüne büyük katkı sağlar. Ayrıca aynı yaş gruplarında olan arkadaşlarıyla oyun günleri düzenleyebilirsiniz. Oyunun terapi anlamında psikoterapistlere desteğini saymakla bitiremeyiz. En önemlisi; sembolik oyunu kullanarak çocukların duygusal çatışmalarını anlayabilmemiz ve çözmeleri için destekleyebilmemiz.

Etiketler
çocuk hayali arkadaş çocuk hayali oyun çocuklarda sembolik oyunlar çocuk eğitimi çocuk psikoloğu balıkesir çocuk psikoloğu 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?