Geri

ÇOCUKLARDA İNAT

Çocukların bazı şeyleri size inadına yaptıklarını düşündüğünüze eminim.

Çocukların bazı şeyleri size inadına yaptıklarını düşündüğünüze eminim.

“O çekmeceyi açma” açtı..
“Oraya çıkma” çıktı..
“Onu oraya atma” attı..

Peki siz, onlara yapmamaları gereken şeyleri söylerken fazla otoriter ya da uyarıcı olmadığınıza emin misiniz? Genelde kendimizi bir şeyi defalarca tekrar ederken ve en sonunda da çileden çıkmış halde buluruz.

Çocuklar -me, -ma eki ile kurulan genel ifadeleri almakta zorlanırlar. Ve çok fazla uyarı alan çocuklar bir süre sonra bu durumu içselleştirebilirler.Uyarılar bir süre sonra o kadar artar ki çocuk yaptığı pozitif şeyleri fark edemez hale gelir.Va hatta bazı çocuklar kendileri hakkında negatif bir benlik algısı geliştirebilirler.

“Sürekli uyarılmaya ihtiyacım var.”
“Kendimi kontrol edemem.”
“Beklentileri karşılayamıyorum.”
“Yeterli değilim.”
“İyi bir çocuk değilim.” 
“Yaramazım.”
“Diğerleri gibi uyumlu değilim.”
“Farklıyım, normal değilim.”

Çocuğunuzu uyarırken, uyarma ya da sınırlandırma yönteminizin gerçekten bir çocuk için uygun olup olmadığından emin olun????

“Çekmecenin içinde neler var çok merak ettin. Gel beraber bakalım.”

“ Oraya çıkmak istiyorsun, çok denemek istedin ama oraya çıkmanı istemiyorum çünkü tehlikeli. Hadi gel şimdi yastıkları üst üste dizip onların üstüne çıkalım”

“Topu avizeye doğru attığında çok eğleniyorsun, ancak topu avizeye atmanı istemiyorum. Onun dışında topunla oynamaya devam edebilirsin.”

Çocuklara sınırlar belirlerken, amacımızın an’ı kurtarmak olmadığını, aslında ona kendi duygularını kontrol etmesi, problem çözme yöntemlerini geliştirmesi için destek ve model olmaya çalıştığımızı unutmayalım.

Çocukların sürekli uyaran bir yetişkin egemenliğine değil, iyi rol model olan ve becerilerinin gelişimine pozitif bir şekilde katkı sağlayan süpervizörlere ihtiyacı var.

Zor olduğunu biliyorum. Böyle yazmak, okumak çok kolay.Ve çoğu zaman an’ı kurtarmak zorunda kaldığınızı da biliyorum.

Amacımızın çocukların kendi oto kontrollerini sağlamaları için onları desteklemek olduğunu hatırlamak ve farkındalık kazanmak bu yazının ana fikri olsun.

 

Etiketler
Çocuklarda inat çocuklarda İnatlaşma çocuğun inadı nasıl kırılır çocuğu ikna etmenin yolları çocuğum inat Balıkesir Çocuk Psikoloğu 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?