Geri

ÇOCUKLARDA CİNSEL KİMLİK NEDİR?

“Bu ara hep pipisiyle ilgileniyor.”
“Ulu orta açıyor, eli sürekli orda.”
“Bu çocuk çok erken başladı bu meraklara”
“Okulda arkadaşlarıyla öğretmeni yakalamış,birbirlerine gösteriyorlarmış”

Çoğu zaman bu şikayetlerle geliyor anne babalar. Peki,Neden cinsel meraklar ve organlar bu dönemde bu kadar ön planda?Cinsel kimlik nedir?
~~
Bir çocuk “ ben kızım” ya da “ ben erkeğim” dediğinde cinsel kimliğini kazanmaya başlamış olur. Cinsel kimlik, bireyin kendi bedenini ve benliğini, belli bir cinsiyet içinde algılayışı, kabullenişi; duygu ve davranışlarında buna uygun biçimde davranmasıdır. Çocuklar yaklaşık olarak 2-3 yaşlarında cinsel kimlik tanımı yapmaya başlarlar.
~~
“Annemle ben kızız, babam erkek.”
“Anne babamın neden pipisi var?”
“Benim pipim neden yok, düştü mü?”
“Gördüüm okulda arkadaşımın pipisi var”
“Babamın neden memesi yok?”
~~
Bu dönemde cinsiyetle ilgili sorular artar, çocuk anne babaya sorular sorarak merakını gidermeye çalışır. Merak ettiği şey farklı bir cinsiyette olmanın nasıl olduğu ve cinsel organların nasıl olduğudur. Bu dönemde çocuğun cinsellikle ilgili soruları cevapsız kalır ya da yanlış cevaplanırsa çocuk başka bir kaynak arayışına girer. Bu durumlarda, çocuklar genelde çok abartılı, sıradan olmayan görüntü ve bilgilerle karşılaşırlar.
~~
Bu sorular karşısında doğal davranıp, sorulara doğru ve net cevaplar vermek çocuklar için yeterlidir. Zor olan ise yetişkin düşünme tarzıyla sorulara cevap verebilmek. Bu soruların amacı cinsellik merakı değil, cinsiyet ve cinsel kimlik edinme merakıdır sevgili ebeveynler. Soru geldiğinde çocuğun bunu ne amaçla sorduğunu hatırlayıp, soruya dürüst ve yaşına uygun cevap vermemiz gerekir. Aksi takdirde çocuk bunun konuşulamayacak, gizli, saklı ya da ayıp bir konu olduğuna inanacak ve cinsel kimlik gelişimi zarara uğrayacaktır.

Çocuğun sorduğu soru genellikle sadece merak içerir. Cinselliğin ahlak boyutu, kültürel olarak yaklaşık 5-6 yaşlarındayken oluşmaya başlar. Annenin ve babanın, çocuklarının cinsel içerikli soruları karşısında soğukkanlı kalmayı başarması çok önemli. Hatta, çocukları cinsellik konusunda bilgilendiren birkaç kitap satın alıp, çocuklara görsel olarak da bilgi vermek etkili olacaktır. 

Etiketler
çocuklarda cinsel kimlik çocuğa cinsel kimlik bilgisi çocuğa cinsel kimlik eğitimi nasıl verilir çocuklarda cinsel farkındalık yaratmak çocuk eğitimi çocuk psikoloğu 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?