Geri

ÇOCUĞUM NEDEN AĞLIYOR?

“Ağlama!” diyorum yine ağlıyor.
“Neden ağlıyorsun söyle bana?” diyorum “bilmiyorum.” diyor.
“Bilerek yapıyor biliyorum.Çünkü aslında çok akıllı, herşeyin farkında. Bilerek yaptığına eminim.”
~
Ebeveyn gözünden baktığımızda çocukların “hiçbir sorun yokken” ağlaması çok saçma, anlamsız ve sinir bozucu. Ve daha da önemlisi kafa karıştırıcı. Hem ağlıyor, hem nedenini söylemiyor ve anne babalar da ne yapacağını bilemiyorlar.
~
Biz yetişkinler genel olarak ağlayarak iletişim kurmayız, bu yüzden çocuğun olur olmaz şeylere ağlamasının bir yardım çağrısı olduğunu anlamamız zordur. Ama gerçek şu ki; çocuklar genelde sadece sizi sinir etmek, çileden çıkarmak, sizi öfkelendirmek için böyle şeyler yapmazlar. Bazen güç savaşına girerler, sınırları test etmek için o ayrı bir konu
Ama genel olarak davranışlarının altında bir duygu yatar.Ve aslında çocuk kendisi de bu duyguyu anlamak ve yönetmekte zorlanıyordur.
~
Hem aslında ağlamak da gülmek kadar doğal bir durumdur. Çocukların ağlamasına dayanmak çok zor olabiliyor, ama bizim için asıl önemli olan altında yatan sebep. Çocuğun sevinci kadar ağlamasını, öfkesini de kabul edebiliyor olmalıyız(neden ağladığına göre değişebilir.)Asıl baskı ve ihmal yaratacak olan durum; duygusal bir sorunla baş etmek için ağlayan çocuğa “ağlama!” diyerek duygularını görmezden gelmek olacaktır.
~
Bir çocuk psikoloğundan destek alarak çocuğunuza duygularını yönetmeyi öğrenmesi ve problem çözme becerilerinin gelişmesi için yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda siz de bu süreci nasıl yöneteceğinizle ilgili yeni beceriler kazanabilirsiniz.

Etiketler
çocuklar neden ağlar çocuğum neden ağlar çocuk neden ağlar çocuklarda ağlama sorunu 4 yaşındaki oğlum herşeye ağlıyor yaşındaki çocuğum her şeye ağlıyor yaşındaki çocuğum sürekli ağlıyor yaşındaki kızım sürekli ağlıyor bebeğim sürekli ağlıyor ne y 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?