Geri

ÇOCUĞU "FAZLA KUCAĞA ALMA, ALIŞIR"

“Fazla kucağına alma,alışır.”
“Bak sonra hiç bi işini yapamazsın.”
“Hiç bir yere gidemezsin, gelemezsin.”

Çoğu anne baba daha ebeveynlik sürecinin başında, bu cümlelere maruz kalmıştır. Ve aslında anne olarak, içgüdüsel olarak da bebeğimizi hep kucağımızda tutmak isteriz. Peki bu neden bu kadar önemli? Bu konuya biraz bebek gözünden bakalım istiyorum.

Bir bebek dünyaya geldiğinde yeterli bilişsel düzeyde olmaz, henüz dil gelişimi başlamamış ve kendini ifade etme becerilerini kazanmamıştır. Ve aslında sadece duyguları ile vardır.

Bebeklerin doğumdan itibaren hatta bir çok kaynağa göre doğum öncesi ve doğumda da duyguları kaydettiklerini biliyoruz. Bebekken ya da erken çocuklukta yaşadığımız olayları ilerki yaşlarda hatırlamayız. Ama ta o zamandan itibaren hissedilen duygular nörolojik olarak sinir sistemimize kaydolur.

Doğan bebeğin tek ihtiyacı ise güvende hissetmek,dokunulmak,ihtiyaçlarının karşılanması, kabul görmesi ve sevildiğini hissetmesidir. Güvenli bağlanma kavramı tam olarak burda başlıyor. (bağlanma şekillerini ayrı bir yazımda anlatacağım.) Basitçe, bebek dünyayı anne ve babasından aktarılan duygular ile tanır diyebiliriz.

Bu bebeğin sadece duyguları ile var olduğu, güvenli bir şekilde bağlanmaya ihtiyaç duyduğu dönemde fazla kucakta tutmak kavramından bahsetmemiz mümkün değil.

Ve ayrıca bilinenin aksine; bakım vereni ile güvenli bağlanma sağlayan çocukların bağımsızlaşma dönemi geldiğinde ebeveynlerinden daha kolay ayrışabildiklerini de biliyoruz. Yani bilinenin aksine bebeklerde “alışma”, “durumu kullanma” gibi kavramlar gelişmez.

O yüzden her ihtiyaç duyduğunda annesine ulaşabileceğini bilmesi bir bebeğin en temel ihtiyacıdır, ve tabi annenin de✨

Etiketler
çocuklarda kucak alışkanlığı sürekli kucağımda olmak istiyor çocuklarda alışkanlıklar çocuk alışkanlıkları balıkesir çocuk psikoloğu çocuğum kucağa alıştı çocuğum kucağa alışır mı çocuğum sürekli benimle beraber olmak istiyor 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?