Geri

ÇOCUĞA YEMEK "VERMEK"

Genelde bebeklere ve çocuklara bir yiyeceği ‘vermek’ ya da ‘yedirmek’ şeklinde konuşuruz. Yiyeceği çocuğunuzun ağzına sizin vermeniz kolaydır fakat kontrolde olmamak onun için hiç eğlenceli değil hatta zorlayıcıdır.


Bir şeyi eline alıp almayacağına karar vermesine izin vermek hem keşfetmesine hem de tercihte bulunmasına katkı sağlar.Terapi süreçlerinde sık gördüğüm şeylerden biri ebeveynlerin farkında olmadan çocukların hayatlarındaki birçok şeyi kontrol ediyor olmaları. Aslında bu çocuğa hem yetersizlik hem güçsüzlük hem de bağımlılık duygusu verebilir. Yemek yeme sürecini çocuğun kontrolüne bırakmak kolay gözükmese de bu süreci çocuğun yeme duygusunu, tahmin duygusunu yaşaması için avantaja çevirebiliriz.

 

Aksi takdirde kendi sürecini yemek konusunda kontrol edemeyen çocuklar bu kontrol duygusunu başka sağlıksız alanlarda kazanmaya çalışabiliyorlar.İşe yiyeceği bir tabağa ya da mama sandalyesindeki tepsiye koyarak başlayabilirsiniz. Yiyeceklerle oynayabilir, düşürebilir, etrafa bulaştırabilir, sadece koklayabilir ancak yiyip yemeyeceği kendisine bağlıdır. Yeme sürecinde pasif değil aktif rol almak bu süreçten keyif almasına ve yemek zamanlarının kâbusa dönmemesine de yardımcı olur.

Etiketler
çocuğum yemek yemiyor 3 yaş yemek sorunu 1.5 yaşında çocuğum yemek seçiyor yaşındaki çocuğum yemek yemiyor yemek yemeyen çocuk çocuk yemek yerken etrafı dağıtıyor çocuğum iştahsız yemekten kaçan çocuk çocuğuma yemek yediremiyorum 

* Hizmetlerimizde Bilimsel Temellere Dayanan Terapi Yöntemlerini Uyguluyoruz..

©2018 | Gizlilik
İletişim
Plevne Mah. Savaştepe Cad. Çağlar sok. No:16 Net Ofis 2 Daire: 8 kat :3 Altıeylül/ Balıkesir

0(266) 223-0500
0(530) 572-9110
UZMANA SOR?